EDR

Nasza firma – stawiając na ciągły rozwój, stara się podążać za zmianami na rynku motoryzacyjnym. Rejestratory danych wypadków drogowych w staja się już standardowym wyposażeniem pojazdów , pozwalają na analizę wypadków czy też innych zdarzeń drogowych z odtworzeniem ich przebiegu w takim stopniu jak nigdy wcześniej.

Czym jest EDR-„event data recorder”

Samochodowe „czarne skrzynki” rozszerzają niejako idee zapisu prędkości i ruchów kierowców za pomocą tzw. tachografów, instalowanych w dużych ciężarówkach i autobusach. W literaturze fachowej określane są mianem „event data recorder”, czyli EDR. Moduły EDR wprowadzono po raz pierwszy wraz z pierwszymi elektronicznymi modułami ACM (sterownik poduszek gazowych) w roku 1994. Na chwilę obecną znaczna część pojazdów wprowadzanych na rynek europejski wyposażona jest w taki moduł. Odczyt danych zawartych w pamieci sterowników pozwala na bardzo precyzyjną analizę przebiegu zdarzenia i określenie zachowań kierującego. Wiedza pozyskana z tego źródła, pozwala na rekonstrukcję przebiegu zdarzeń które nie pozostawiają typowych śladów niezbędnych dla użycia tradycyjnych metod – np. śladów hamowania.

Jakie dane są gromadzone?

Urządzenia EDR mogą zapisywać dane, które mogą być kluczowymi  przy rekonstruowaniu zdarzeń na drodze np.:

  • prędkość pojazdu, przyśpieszenie, kierunek jazdy, stylu jazdy kierowcy;
  • obroty silnika, informacje o użyciu pedału gazu ;
  • dane o używaniu hamulca, sile wywieranej na pedał, aktywowaniu hamowania awaryjnego ;
  • dane o siłach działających na auto w momencie zderzenia, kolejności wystąpienia zdarzeń(przy zdarzeniach wielokrotnych);
  • informacje o (nie)zapięciu pasów, aktywowaniu  poduszek gazowych i wielu wielu innych parametrach.

Z jakich urządzeń korzystamy?

Nasza firma dysponuje dostępem do najnowszych urządzeń na rynku. Wykonujemy obrazowanie danych EDR z wykorzystaniem systemu BOSCH CDR oraz licencjonowanego (oryginalnego) oprogramowania i testerów fabrycznych, udostępnianych przez producentów pojazdów.

Analiza odczytanych danych.

inż. Kamil Konczerewicz jest posiadaczem certyfikatu – Crash Data Retrieval Analyst no.20170039 wydany przez EU DARTS https://www.eudarts-group.com/experts uprawniającego do odczytu i analizy danych rejestratorów EDR.