0%

Certyfikowany Rzeczoznawca Samochodowy
516 511 826
http://www.prokam.org.pl/prokam/wp-content/uploads/2021/01/page-img.jpg

Odczyty danych elektronicznych EDR

Odczyt danych elektronicznych EDR / diagnostycznych

W dzisiejszych czasach wiele pojazdów jest wyposażonych w różnego rodzaju systemy sterowania, które rejestrują bardzo dużo informacji o parametrach ruchu i pracy poszczególnych zespołów i modułów. Niestety, w wielu przypadkach informacje te nie są dostępne w sposób bezpośredni, co może stanowić poważny problem w sytuacji, gdy dochodzi do zdarzenia drogowego lub innego wypadku.

Jednak istnieją sposoby na pozyskanie tych informacji. W ramach swojej pracy zawodowej specjalizuję się w usługach odczytu i analizy danych elektronicznych (crash data) na potrzeby analizy wypadku dla różnych podmiotów, w tym m.in. dla firm ubezpieczeniowych, osób fizycznych oraz organów procesowych, takich jak policja, prokuratura czy sąd.

W przypadku pojazdów wyposażonych w moduł Event Data Recorder (EDR) dla zdarzeń typu kolizja istnieje możliwość ustalenia w okresie 5 sekund przed zderzeniem z jaką prędkością poruszał się samochód, czy były wykonywane (i jakie) skręty kierownicą, czy pojazd był hamowany, w jakim położeniu znajdowała się dźwignia przyśpiesznika (pedał gazu), czy i w jakiem zakresie aktywowane zostały poduszki gazowe / zadziałała system SRS. Dzięki temu można dokładnie określić parametry ruchu pojazdu przed wypadkiem, co stanowi cenny materiał dowodowy w procesie ustalania odpowiedzialności za zdarzenie drogowe.

W trakcie zderzenia rejestrowany jest przebieg zmian prędkości i przyspieszeń przeważnie w ciągu 250 milisekund, co pozwala dokładnie określić wielkość i kierunek impulsu siły zderzeniowej, dane te pozwalają na pewniejsze opiniowanie wypadków i ich przyczyn.

Jeśli chodzi o pojazdy, których producenci nie udostępnili jeszcze modułów EDR, to w takim przypadku można pozyskać dane zarejestrowane w modułach elektronicznych o kodach błędów (Diagnostic Trouble Codes – DTC’s) oraz wartościach chwilowych przy wystąpieniu usterki (zamrożonych ramek – Freeze Frame’s) z wykorzystaniem testerów fabrycznych. Informacje te mogą mieć mniejsze znaczenie przy ustalaniu parametrów ruchu pojazdów przed zdarzeniem, ale pozwalają na dość dokładne określenie prędkości, przy jakiej doszło do zderzenia, czy też sprawności poszczególnych układów pojazdów.

W ramach swojej pracy zawodowej zajmuje się odczytem i analizą tego rodzaju danych, na zlecenie osób fizycznych, firm ubezpieczeniowych, oraz organów procesowych. Pod takim właśnie kątem pragnę zaoferować Państwu swoje usługi.

Chętnie podejmiemy współprace w następującym zakresie:

  • Analiza dostarczonej dokumentacji sprawy pod kątem dostępności danych elektronicznych w sterownikach pojazdu.
  • Opracowanie powierzonego materiału diagnostycznego (np. logów odczytanych przez ASO) w świetle deklarowanego przebiegu zdarzenia, czego efektem finalnym jest opinia.
  • Kompleksowa usługa odczytu danych i analizy materiału z dojazdem na terenie całego kraju -efektem prac jest opinia.
  • Analiza dokumentacji / odczyt danych EDR (odczytem danych z pamięci sterowników) pod kątem weryfikacji zasadności odmowy wypłaty odszkodowania.

Mam świadomość, że powyższe opcje nie wyczerpują wszystkich możliwych scenariuszy. Do każdego zlecenia/zapytania podchodzimy indywidualnie, dobierając odpowiednie rozwiązanie dla  konkretnej sprawy.

 

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Kontakt
516 511 826
EMAIL ADDRESS