0%

Certyfikowany Rzeczoznawca Samochodowy
516 511 826
http://www.prokam.org.pl/prokam/wp-content/uploads/2021/01/page-img.jpg

Odczyty danych elektronicznych EDR

Odczyt danych elektronicznych EDR / diagnostycznych

Od wielu lat sterowniki pojazdów podczas zdarzeń (kolizja, wypadek, awaria podzespołów, pożar, kradzież wyposażenia pojazdu)  rejestrują bardzo dużo informacji o parametrach ruchu, a także o pracy poszczególnych zespołów i modułów. Niestety, w wielu przypadkach informacje te nie są dostępne w sposób bezpośredni. Jednak my wiemy jak je pozyskać!  W ramach pracy zawodowej świadczymy usługi odczytu i analizy danych elektronicznych (crash data)  na potrzeby analizy wypadku dla firm ubezpieczeniowych, osób fizycznych (także gdy występuje odmowa wypłaty odszkodowania) jak i dla innych podmiotów, w tym m.in. dla policji, prokuratury, sądu.

W pojazdach wyposażonych w moduł Event Data Recorder (EDR) dla zdarzeń typu kolizja istnieje możliwość ustalenia w okresie 5s przed zderzeniem (a dokładnie przed wystąpieniem czynników aktywujących algorytm wyzwolenia zapisu) z jaką prędkością poruszał się samochód, czy były wykonywane (i jakie) skręty kierownicą, czy pojazd był hamowany, w jakim położeniu znajdowała się dźwignia przyśpiesznika (pedał gazu), czy i w jakiem zakresie aktywowane zostały poduszki gazowe / zadziałała system SRS.

W trakcie zderzenia rejestrowany jest przebieg zmian prędkości i przyspieszeń przeważnie w ciągu 250ms, pozwalający dokładnie określić wielkość i kierunek impulsu siły zderzeniowej, dane pozwalają na pewniejsze opiniowanie wypadków.

W pojazdach, których producenci nie udostępnili jeszcze modułów EDR (rejestrujących dane crashdata) dostępnych  z poziomu systemu Bosch CDR , oferuję możliwość pozyskiwania danych zarejestrowanych w modułach elektronicznych o kodach błędów (Diagnostic Trouble Codes – DTC’s) oraz wartościach chwilowych przy wystąpieniu usterki (zamrożonych ramek – Freeze Frame’s) z wykorzystaniem testerów fabrycznych. Informacje te mają mniejsze znaczenie przy ustalaniu parametrów ruchu pojazdów przed zdarzeniem, ale pozwalają na dość dokładne określenie prędkości, przy jakiej doszło do zderzenia, czy też sprawności poszczególnych układów pojazdów. Ten rodzaj danych w istotny sposób bywa przydatny przy rozpatrywaniu w sprawach dotyczących kradzieży zespołów i wyposażenia pojazdów, a także dla potrzeb potwierdzenia autentyczności i kompletacji pojazdu.

W ramach swojej pracy zawodowej zajmuje się odczytem i analizą tego rodzaju danych, na zlecenie osób fizycznych, firm ubezpieczeniowych, oraz organów procesowych. Pod takim właśnie kątem pragnę zaoferować Państwu swoje usługi.

Chętnie podejmiemy współprace w następującym zakresie:

  • Analiza dostarczonej dokumentacji sprawy pod kątem dostępności danych elektronicznych w sterownikach pojazdu.
  • Opracowanie powierzonego materiału diagnostycznego (np. logów odczytanych przez ASO) w świetle deklarowanego przebiegu zdarzenia, czego efektem finalnym jest opinia.
  • Kompleksowa usługa odczytu danych i analizy materiału z dojazdem na terenie całego kraju -efektem prac jest opinia.
  • Analiza dokumentacji / odczyt danych EDR (odczytem danych z pamięci sterowników) pod kątem weryfikacji zasadności odmowy wypłaty odszkodowania.

Mam świadomość, że powyższe opcje nie wyczerpują wszystkich możliwych scenariuszy. Do każdego zlecenia/zapytania podchodzimy indywidualnie, dobierając odpowiednie rozwiązanie dla  konkretnej sprawy.

 

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Kontakt
516 511 826
EMAIL ADDRESS